Optimalizácia stránky pre mobily a tablety

Moderná doba si vyžaduje nové riešenia webových stránok. Dnes už nie je ničím výnimočným, ak na vašu webovú stránku prichádzajú návštevníci z najrôznejších zariadení. Často sa v tomto prípade skloňujú slová „mobilné zariadenia“.

Optimalizácia stránky pre mobily a tablety

Priemerná návštevnosť z mobilných zariadení

Globálne je priemerná návštevnosť len orientačným číslom. Dôležité nie je to, koľko ľudí na svete alebo v danej krajine používa mobilné telefóny alebo tablety na prezeranie webových stránok. Faktom je, že medziročne používanie mobilov stúpa veľkým tempom. Štúdií o využívaní smartphone-ov je plný internet (napríklad kliknite tu).

Dôležitejší je ale fakt, ako sa správajú vaši návštevníci. Chodia k vám z mobilov? Z tabletov? Ak prídu, ako postupujú ďalej? Aká je miera ich odchodov, napríklad v porovnaní s desktop používateľmi? Na tieto otázky vieme hľadať odpovede pomocou webovej analytiky.

Identifikujte publikum

Na to bude pre vás nutné osvojiť si sledovanie štatistík. Ako? Internet je plný nástrojov, ktoré tieto dáta spracovávajú. Naše odporúčanie je Google Analytics. V pravom paneli klikneme na Publikum -> Mobil -> Prehľad. Otvorí sa nám tabuľka s prehľadom zariadení.   Ak nás napríklad zaujímajú percentuálne podiely, klikneme na jednu z ikon zobrazenie -> 

Pre aké rozlíšenia optimalizovať?

Ak máme identifikovaných našich návštevníkov, mali by sme už vedieť odpovedať aj na otázku, z akých zariadení a v akom pomere k nám prichádzajú. Mohli by sme sa teda rozhodnúť optimalizovať web pre každé rozlíšenie zvlášť. Tento spôsob sa dlho robil na špeciálnych subdoménach m.nieco.sk

Tento variant riešenia však už postupne odchádza do zabudnutia a na rad prichádzajú nové možnosti, ktoré sú v mnohých smeroch praktickejšie. Našim odporúčaním je responsive dizajn. Správne optimalizovaný web touto technikou sa bude ideálne preusporiadavať pre zariadenie, na ktorom ho práve pozeráte. Bude teda prispôsobený pre mobily, tablety, full HD monitory, retina zariadenia a podobne. Pritom sa bude technicky vytvárať iba jeden dizajn, ktorý bude správne reagovať na aktuálne rozlíšenie obrazovky.

Široký prehľad mobilov a ich rozlíšení si možete pozrieť napríklad na phone-size.com

Ako testovať zobrazenie?

Pri toľkých informáciách by sa mohlo zdať, že takýto dizajn je len veľmi ťažké skontrolovať. Opak je však pravdou. Dokonca nie je ani potrebné vlastniť všetky najpoužívanejšie zariadenia.

Úplne základnou skúškou je ručne zužovať okno prehliadača. Stránka by sa mala podľa správnosti začať prispôsobovať v reálnom čase, teda podľa toho ako ste okno zúžili.

Sofistikovanejší je spôsob, využiť nástroje, ktoré ukážu váš web v najbežnejších rozlíšeniach. Tých je dnes už taktiež plný internet:

 

Ako je na tom váš web? Je pripravený na návštevníkov z mobilných platforiem?

U nás je optimalizácia (responzívny dizajn) štandard

V našej firme veríme, že optimalizované weby sú veľkým krokom vpred v oblasti zvyšovania komfortu zákazníkov. Aj to je dôvod, prečo sme sa rozhodli všetky weby z našej dielne robiť už len optimalizované.

Ak máte otázky, neváhajte sa pýtať.

Vyžiadať nezáväznú ponuku

Popíšte nám vaše požiadavky a pripravíme vám cenovú ponuku na mieru.