Myslieť na aktualizácie sa oplatí

Hlavnú zásadu, ktorú sa snažíme klientom vštepovať pri každom projekte, ktorý u nás realizujeme je potreba aktualizácií. Aktualizovať sa oplatí vždy. Ako jadro systému, tak aj jednotlivé moduly/pluginy. Je preto jedno, ktorý redakčný systém ste si zvolili. Či už to bude Drupal, WordPress alebo akékoľvek iné, rozšírené CMS.

Akých zásad sa držať?

Vašou výhodou pri CMS systémoch ako Drupal, či WordPress je, že o všetko potrebné sa stará komunita. Samozrejme, toto pravidlo platí ak používate overené zdroje rozšírení. Drupal v tomto prípade napríklad disponuje vlastným tímom špecialistov (Drupal security team). Vďaka tomu už na samotnej stránke nájdete informáciu, či je modul bezpečný alebo nie.

Drupal má v tomto jasno

Najrozumnejším prístupom je používať rozšírenia priamo zo stránky drupal.org, kde nájdete aktívne vždy najnovšie balíčky rozšírení. Interný modul, ktorý je súčasťou jadra Drupalu 7 aj 8 je tzv. Update manager. Ten je skvelým asistentom pri aktualizovaní webu ako aj pri informovaní o nových verziách. Je pravda, že sa neodporúča mať tento modul nonstop aktívny, ak sa snažíme web čo najviac zrýchliť (viac v samostatnom článku).

Modul je teda dobré občas zapnúť a nechať na jednom mieste skontrolovať všetky rozšírenia a aktuálnosť samotného jadra. Ak niektoré aktuálne už nie sú, odporúčame pristúpiť k aktualizácii čo najskôr.

WordPress nezaostáva, nezabúdajte však na alternatívne zdroje

Tento aktuálne najrozšírenejší redakčný systém sa vyznačuje až extrámnym množstvom najrozličnejších rozšírení. Opäť platí všeobecná zásada využívania aktualizácií z overených zdrojov. Pri tomto redakčnom systéme sa však v oveľa väčšej miere stretnete s tzv. Market places (trhoviskami) rôznych modulov. Ak sa rozhodnete niektoré z nich využiť, mali by ste si byť istý, že sa k vám dostane informácia o nových aktualizáciách pluginu. Taktiež ak sa jedná o platené rozšírenia, je treba myslieť na to, že aktualizácie nemusia byť doživotné a tento servis je potrebné si občas predplatiť na ďalšie obdobie.

Vo všeobecnosti teda platí

Nepodceňujte nutnosť aktualizácií

Ignorovať aktualizácie sa skutočne nevypláca. Čas od času sa nám ozvú cudzí klienti, ktorých na túto potrebu nikto neupozornil. Je však pravda, že aj u nás sa našlo niekoľko prípadov, kedy sa klient rozhodol neaktualizovať. Často z neobjektívnych dôvodov. Scenár je však v každom prípade rovnaký. Problémy na stránke, strata údajov, občas aj prevzatie kontroly nad stránkou. Riešenie takejto situácie je časovo náročné a vo výnimoných prípadoch sa nedá zvoliť iná cesta ako vypracovať kompletne nový web.

Potrebujete pomôcť s aktualizáciou vášho webu? Kontaktujte nás

Vyžiadať nezáväznú ponuku

Popíšte nám vaše požiadavky a pripravíme vám cenovú ponuku na mieru.