Ako zrýchliť Drupal

Drupal je jeden z top svetových redakčných systémov. Čo sa týka jeho rýchlosti, tú pre malé weby netreba nijak extra riešiť.Problém však začína v prípade väčších riešení, kedy si so základnou konfiguráciou jednoducho nevystačíme.

Základné kroky

Webhosting

Základom dobre fungujúcej stránky je kvalitný webhosting. Zamerajte sa pri výbere hlavne na firmy, ktoré majú svoju serverovú infraštruktúru optimalizovanú pre tento redakčný systém. Určite vám v tom pomôže Google. Stačí doň napísať „Webhosting pre Drupal“ a na prvej stránke máte hneď niekoľko firiem.

Zabudované moduly

Ako som už spomínal, bežné firemné prezentácie, ktoré pozostávajú prevažne zo statických podstránok, prípadne s pár rozšíreniami, nie je nutné nijak špeciálne optimalizovať. Často si vystačíme s nastaveniami v základe Drupalu. Tie nájdeme v administrácii v časti Konfigurácia (Configuration) > Vývoj (Development) > Výkon (Performance).

V tejto časti stačí nastaviť hodnoty vyrovnávacej pamäte napríklad takto:

Dobu pre expiráciu pamäte odporúčam nastaviť podľa zamerania vášho projektu. Počas životnosti vyrovnávacej pamäte sa negenerujú nové verzie blokov a podobne.

Okrem týchto nastavení tiež povoľte spájanie JS a CSS súborov.

Pokročilé nastavenia

Ako už bolo spomenuté, predchádzajúce nastavenia úplne postačujú pre väčšinu malých firemných webových stránok. Ak však pracujete na stránkach, ktoré sú rozsiahlejšie, určite budete potrebovať minimálne nasledujúce vylepšenia.

Prvé kroky

Views Cache

Používate modul Views? Ak vám to charakter vášho bloku alebo custom stránky dovolí, určite si zapnite cache. Toto nastavenie nájdete v rozbalovacom bloku Advanced v časti Other > Vyrovnávacia pamäť (Caching). Tu je potrebné zmeniť základné nastavenie Žiadne (None) na Time-based a nastaviť čas. Napríklad takto:

Boost

Jeden z populárnych nástrojov na zvýšenie rýchlosti vášho Drupalu je bez debaty modul Boost. Presnú špecifikáciu jeho nastavení nájdete v zložke po rozbalení. Hlavnou vecou, na ktorú si dajte pozor, je ale nastavenie základných vecí o ktorých som hovoril na začiatku článku. V časti Konfigurácia (Configuration) > Vývoj (Development) > Výkon (Performance), tu je potrebné nastavenie upraviť takto:

Vyrovnávacia pamäť pre anonymných používateľov nie je možné používať spoločne s Boost modulom. Ostatné nastavenia samotného Boost modulu by boli na samostatný článok. Preto odporúčam preštudovať si nastavenia v priloženom README.txt

Memcache

Na podporu Memcache vám už nebude postačovať len nastavenie Drupalu. Je tu tiež potrebná podpora zo strany webhostingu. Možnosti nastavení nie sú veľmi rozsiahle. Modul stačí nainštalovať a postupovať podľa popisu v súbore INSTALLATION.txt

 Stále nič?

Ak váš web napriek všetkým predchádzajúcim úpravám a optimalizáciám neprejavuje známky zrýchlenia, je možné, že chyba bude niekde inde. Často môže byť chybou niektorý z modulov, ktorý na server posiela neprimerané množstvo dotazov (requestov). Ideálne pri odlaďovaní týchto nedostatkov je využiť modul Devel. Nezabudnite si ho však v produkčnej prevádzke vypnúť.

Potrebujete pomôcť?

Neváhajte a kontaktujte nás s vašimi požiadavkami. Optimalizovaním sa zaoberáme a vieme, že je to často tvrdý oriešok. Ak vás napadnú ďalšie možnosti ako na zrýchlenie webu postavenom na Drupal, nechajte nám svoj tip v komentároch.

Vyžiadať nezáväznú ponuku

Popíšte nám vaše požiadavky a pripravíme vám cenovú ponuku na mieru.