7 častých chýb pri Drupal weboch

Vďaka množstvu projektov, ktoré sme mali možnosť realizovať na CMS systéme Drupal vieme predpokladať veľké množstvo chýb, ktorých sa developer môže dopustiť. Nie je to nič výnimočné a článkov na internete s touto tématikou nájdete určite veľa. V tomto článku sa zameriame na základné a úplne najbežnejšie. Verím, že sa nenájdete ani v jednom prípade :)

Zakázané indexovanie stránky

Často sa pri vývoji webových stránok nastavuje zákaz indexovanie pracovnej verzie. Riešením je buď využitie niektorého z modulov (najčastejšie Metatag), prípadne jednoduchšie riešenie pomocou súboru robots.txt. Zákaz sa pridáva hlavne kvôli tomu, aby vašu pracovnú verziu nezačal vyhľadávač indexovať a umiestňovať ho do svojho SERP.  Pri vypustení stránky do produkčnej prevádzky (čiže pre verejnosť) sa však občas zabúda na zrušenie zákazu.

Nenastavený redirect 301

Ako sa správa vaša stránka po jej zadaní, ak použijete doménu s www a bez www? Z pravidla je vhodné ak si zvolíte jeden základný tvar. Častou voľbou je napríklad tvar www.corteon.com. Ak náš web zadáte aj bez použitia www, presmerovanie cez .htaccess vás nasmeruje priamo na doménu s www. Nejedná sa o žiadne zázračné programovanie a hodiny vývoja. Drupal má túto možnosť automaticky zakomponovanú vo svojom .htaccess súbore. Stačí si ho otvoriť a povoliť verziu, ktorá vám najviac vyhovuje.

Používanie obrázkov v plnej veľkosti

Používate na svojej stránke obrázky vkladané cez niektorý z editorov, prípadne vlastné polia určené pre obrázky? Nech si zvolíte ktorékoľvek z najrozšírenejších riešení, je dobrou voľbou prepojiť ho minimálne s natívnym Drupal modulom pre tzv. „resize“ obrázkov. V administrácii ho nájdete pod url */admin/config/media/image-styles (prípadne sú podobné vlastnosti súčasťou iného modulu, ako napríklad IMCE atď). Často sa toti môžete stretnúť s webmi, ktoré na všetko využívajú originálnu veľkosť obrázkov, ktoré potom pomocou HTML alebo CSS upravujú podľa svojich predstáv. O negatívach si myslím nemusíme hovoriť.

Nastavenia e-mailov

Drupal umožňuje využívanie základného kontaktného formulára. Ten sa bežne nahrádza napríklad modulom Webform. Je robustný, flexibilný s množstvom funkcií a archívom správ. Problém však nastáva, napríklad pri vytvorení formulárov, no pozabudnutí na vytvorenie notifikačných mailov. Modul si síce bude všetko v sebe pekne ukladať, ale žiadny mail z vašej stránky neodíde. Okrem toho je dobré posielať maily cez SMTP. Na túto funkciu je potrebné správne nakonfigurovať odosielanie pomocou niekoľkých modulov (tejto problematike sa budeme venovať v samostatnom príspevku). Čo môže nastať, ak neposielate maily zo stránky cez SMTP? Napríklad, že nemusia byť doručené na bežné webové servery. To sa napríklad môže prejaviť v prípade doručovania na Gmail.

Vypnuté cache

Bojujete s rýchlosťou načítania stránok? Tejto problematike sme sa už venovali v samostatnom článku. V závislosti od veľkosti a náročnosti projektu je vhodné zaoberať sa správnym nastavením a vytváraním tzv. cache súborov. Minimálne je však dobré využiť aspoň nastavenia, ktoré Drupal v sebe ponúka už pri základnej optimalizácii. Možnosti nájdete v administrácii na linke /admin/config/development/performance, prípadne sa inšpirujte už spomínaným článkom.

Ignorácia aktualizácií

Používate modul Update? Pravdou je, že patrí medzi moduly, ktoré zaťažujú server (hosting) a spôsobuje spomalenie web stránok. Na druhej strane, ak priebežne nekontrolujete aktualizácie manuálne, je dobré mať alternatívu, ktorá vás mailom dokáže upozorniť na aktualizácie k vašim modulom. Dôležité sú minimálne bezpečnostné aktualizácie. Bez nich si koledujete o problémy, ktorím by ste sa radšej vyhli.

Server nepovoľuje spúštanie CRON

Táto možnosť je vo väčšine top web hostingových firmách bežná. Na serveroch nič netreba konfigurovať a Drupal si použije vlastné nastavenie (ktoré sa dajú samozrejme upraviť podľa potrieb). Horšie je, ak váš hosting CRON nepodporuje. V takom prípade si to odnesie množstvo nastavení vo vašom CMS. Príkladom je mazanie starých cache súborov, kontrola dostupnosti aktualizácií, ale aj veľké množstvo prídavných modulov. Základnou kontrolou, či všetko beží ako má je napríklad otvoriť si v administrácii stránku /admin/config, kde by v časti Systém nemala chýbať položka CRON.

Na záver

Vždy je dobré dbať na bezpečnosť a aktuálnosť vašich inštalácií. Je tiež viac ako vhodné pred vypustením skontrolovať report s chybami, ktoré viete odladiť a pustiť von „dokonalý“ projekt. Interne u nás tiež používame zoznam taskov, ktoré sú založené na vlastných skúsenostiach. Nie je nutné popáliť sa na vlastnej chybe dva krát ;) Ak si so svojim Drupal-om neviete poradiť, určite sa ozvite.

Vyžiadať nezáväznú ponuku

Popíšte nám vaše požiadavky a pripravíme vám cenovú ponuku na mieru.